niedziela, 31 maja 2009

Czemu mnie to nie dziwi?

fot. croolick

Wirtualna Polska przedstawiła zarobkową mapę Polski. Lubuskie znalazło się wśród trzech najbiedniejszych regionów. Lubuskie uplasowało się za Podlaskim (które jak napisali dziennikarze powszechnie uchodzi za najbiedniejszy region w Polsce. Jednak ze średnią 2803,23 zł znalazło się na 11 miejscu.), wyprzedziło jedynie Warmińsko - Mazurskie i Podkarpackie. WP pisze: "Nie pomogła bliskość Niemiec. Główne ośrodki regionu - Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra - nie pociągnęły za sobą reszty województwa."
No ale jak one miałyby pociągnąć resztę województwa, skoro w skali kraju to nie są wcale duże miasta, a największymi pracodawcami w samorządowej stolicy są instytucje budżetowe (Szpital Wojewódzki, UZ, Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski oraz inne urzędy i instytucje)?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

http://www.wprost.pl/ar/162151/Ministerstwo-Glupich-Budow/?I=1377


na 8 budów w Polsce Tygodnik WPROST wyróżnił nasz kochany Babimost !

cały art. będzie dostępny za miesiąc, chyba, że Pan wykupi go przez sms, bo ja ma mtylko wersje papierową..ale akurat nadaje sie on na Pana stronę! pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Cytat z artykułu "Ministerstwo głupich budów"

Szesnaście milionów złotych ma kosztować modernizacja Portu Lotniczego Babimost koło Zielonej Góry. Marszałek województwa widzi tam „powietrzną bramę Europy – jedyne rozsądne rozwiązanie dla przepełnionego nieba unii i Berlina". W Babimoście nie wylądował jednak jeszcze żaden samolot z pasażerami do Berlina. Nawet awaryjnie. Ale to może i lepiej, ponieważ ze względu na fatalną infrastrukturę drogową i kolejową ocaleni z powietrznego korka nad stolicą Niemiec turyści nie mieliby jak się dostać do odległego o 160 km miasta.

Efekt jest taki, że jedynym samolotem, który regularnie odlatuje z Babimostu, jest kursujący do Warszawy 18-osobowy odrzutowiec Jet Air. 90 proc. jego pasażerów stanowią lokalni politycy i notable, którzy nie płacą za przeloty z własnej kieszeni. Koszt biletów pokrywa za nich urząd marszałkowski, czyli – de facto – podatnik. Rok 2008 lotnisko zakończyło stratą w wysokości 2,7 mln zł. To jednak urzędników nie zraża i właśnie wyłożyli 4 mln zł na… ogrodzenie portu. Z Babimostu k. Zielonej Góry lata tylko jeden samolot, który przeważnie wozi miejscowych notabli. Modernizacja portu lotniczego ma jednak kosztować 16 mln zł

– U podstaw bezsensownych inwestycji najczęściej leży konkretna władza realizująca swoje obietnice wyborcze – mówi Marek Zająkała, wiceprezes NIK.