środa, 15 sierpnia 2007

Propozycja petycji.

Petycja (zarys do dyskusji)

Prezydent RP

do wiadomości:
Marszałek Sejmu RP


My, niżej podpisani mieszkańcy województwa lubuskiego, zwracamy się z wnioskiem o likwidacje tego województwa, tj. o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 1998 o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (Dz.U. z 1998r. Nr 96, poz. 603), poprzez wykreślenie z artykułu 2 tej ustawy punktu 4, oraz o zmiany w przepisach towarzyszących wynikające z likwidacji województwa lubuskiego.

1) Województwo lubuskie nie spełnia swoich samorządowych funkcji. Jest zarządzane przez dwa słabe ośrodki administracyjne, z których ustawicznie jeden ośrodek stara sie zdominować drugi.

2) Województwo lubuskie jest jednym z najsłabszych ekonomicznie i demograficznie województw w kraju. Istnienie dużej liczby słabych województw jest nieefektywne z punktu widzenia ekonomicznego i zarządzania.

3) Województwo lubuskie jest tworem niespójnym, w którym cześć regionu ciąży do Wielkopolski a część do Dolnego Sląska. Z Ziemią Lubuska identyfikuje się mniejszość. Nie wytworzyła się tu autentyczna więź regionalna.

4) Województwo lubuskie jest nieefektywnie zarządzane. Na jego terenie znajduje sie najbardziej zadłużony w Polsce szpital i najsłabszy port lotniczy Polski. Oba twory są utrzymywane sztucznie: szpital gorzowski, bo jego upadłość oznacza upadłość ekonomiczna województwa, port lotniczy w Babimoście, bo takie są jedynie aspiracje administracji jednego z dwóch ośrodków województwa.

5) Mieszkańcy obecnego woj. lubuskiego ponoszę jedne z największych obciążeń związanych z utrzymaniem administracji i samorządu wojewódzkiego.

W związku z powyższym domagamy sie likwidacji województwa lubuskiego.

11 komentarzy:

dj_dlugi pisze...

zgadzam się jak najbardziej, argumenty słuszne i prawdziwe. pozostaje tylko zbieranie podpisów...

Anonimowy pisze...

Skończcie wreszcie durne rozważania o likwidacji województwa lubuskiego. Może nie jest ono dobrze rządzone, bo większość energii pochłania walka o rolę jednego lub drugiego ośrodka. Z tym należy walczyć. Likwidacja województwa oznacza całkowitą degradację obu miast. Staną się peryferiami tych do których trafią i będą całkowicie "obce" A nazwa choć rzeczywiście nietrafna historycznie, jest neutralna. Bo gdyby "zachodniowielkopolskie" to krzywdziłoby Zielonkę, gdyby "północnośląskie" to Gorzów miałby żal. A może powinno być Nadodrzańskie? To z przymróżeniem oka. Niech se będzie lubuskie. A do do istnienia województwa to nie mam wątpliwości, że powinno istnieć. Polska też jest słabiutkim krajem o dziwnych ambicjach (udziały w wojnach, marzenia o organizacji wielkich imperz o międzynarodowym znaczeniu itp, na dotatek rządzonym przez kolejne watachy durniów wyrywających sobie władzę jak swora psów obgryziony gnat, a jednak nikt rozsądny nie proponuje jej podziału między sąsiadów.

croolick pisze...

"Likwidacja województwa oznacza całkowitą degradację obu miast."

Województwo to nie sa tylko DWA miasta!!! Jakoś Legnica, Jelenia Góra czy Leszno i Kalisz maja sie dobrze w sowich województwach mimo utraty wojewódzkiego "splendoru". Brak owego wymaga, by miasta starały sie bardziej o SAMODZIELNY rozwój!

Anonimowy pisze...

z tą walką obu ośrodków to fakt.
nie wiem, mam wrażenie że po likwidacji województwa odejdą stąd wszelkie aspiracje.

Anonimowy pisze...

Aspiracje po likwidacji lubuskiego moga tylko wzrosnac, to nie pseudostatus wojewodzki bedzie decydowal o nastrojach a wzrost gospodarczy.

Anonimowy pisze...

Górnoślązacy też chcą likwidacji mini-województwa opolskiego oraz śląskiego i utworzenia na ich miejsce województwa górnośląskiego. Rozważyli już nawet kwestie prawne: http://www.gornoslaskie.pl/?kwestie-prawne,13
Może warto jest połączyć siły?

Anonimowy pisze...

Popieram, pod warunkiem oddania Brzegu, Nysy i Namysłowa do Dolnego Śląska- Nysa zawsze była związana z Wrocławiem była nawet siedzibą biskupów wrocławskich i jest bardziej podobna do Dolnego Śląska (brak MN) więc proponuję autorom strony górnośląskie.pl to na mapie zmienić. Co do reszty opolskiego to niech sobie należy gdzie chce.

Anonimowy pisze...

Historyczna przynależność Nysy do Górnego bądź Dolnego Śląska nie jest oczywista. Wśród historyków przeważa opinia, że należy ja zaliczać jednak do Górnego. W mojej opinii, mieszkańcy Nysy, podczas następnej reformy, sami powinni zadecydować, czy chcą należeć do woj.dolnośląskiego, czy górnośląskiego, tak jak kiedyś mieszkąńcy tego miasta opowiedzieli się za związeniem z Górnym Śląskiem. Społecznie na dziś dzień faktycznie chyba bliżej im do Dolnego Śląska.
Takich wątpliwości nie ma z Brzegiem i Namysłowem - ewidentnie Dolny Śląsk.
pozdrawiam
AW

Anonimowy pisze...

"Historyczna przynależność Nysy do Górnego bądź Dolnego Śląska nie jest oczywista."

Myślę, że dla większości mieszkańców Nysy jest oczywista.

Oczywiście inne argumenty za:
1. Struktura ludności nie mająca nic wspólnego z Górnym Śląskiem
2. Odległość i dojazd.
3. Zarządzanie dorzeczem Nysy Kłodzkiej powinno być w gestii jednego regionu.
4. Większość studentów wybiera Wrocław.
5. Dla większości mieszkańców północnej i zachodniej części powiatu jest to fakt oczywisty.
6. Na terenie powiatu odbiera się telewizję Wrocław- ma najlepszy "sygnał".
7. Geograficznie dolina Nysy Kłodzkiej to Dolny Śląsk.

Przed wspomnianym epizodem z Górnym Śląskiem Nysa była zawsze częścią Dolnego Śląska, jest to ważne zwłaszcza dziś, kiedy w Nysie nie ma już ani jednego "Górnoślązaka" a większość to "Dolnoślązacy".

Anonimowy pisze...

Wracając do województwa lubuskiego: może nie jestem specjalistą, ale jestem za takim rozwiązaniem:
- likwidacja województwa
- północna część (powiaty sulęciński, międzyrzecki, słubicki, gorzowski, strzelecko-drezdenecki i Gorzów Wielkopolski) do województwa wielkopolskiego, dlatego, że jest to historycznie Wielkopolska
- południowa część (powiaty świebodziński, krośnieński, żarski, żagański, zielonogórski, nowosolski, wschowski i Zielona Góra) do dolnośląskiego. Większość tych terenów należy historycznie do Dolnego Śląska, wyjątkiem są Żary, które są miastem łużyckim.

Zakończyło by to długo trwającą wojnę między Gorzowem Wlkp. i Zieloną Górą, kto jest ważniejszy w województwie.

Nie jest to z pewnością dobre pod wieloma względami, ale na pewno rozwiązało by to wiele problemów wynikających m.in. z dwóch stolic.

Anonimowy pisze...

Niestety ten twór istnieje tylko dla istnienia, no może jeszcze dla rozliczania faktur za wymianę mebelków w gabinecie marszałka. Dlatego dla dobra wszystkich należy go zlikwidować, przecież w województwie to obywatel, który chce pojechać poza UE raz na 10 lat wyrabia paszport a w dolnośląskim może złożyć też papiery w 3 innych miastach oprócz Wrocławia.