czwartek, 8 marca 2012

Młodzi regionaliści.

Przy okazji katastrofy kolejowej pod Szczekocinami można było niejednokrotnie usłyszeć o "Tragedii na Śląsku". Cóż większość dziennikarzy nie słynie z nadmiaru wiedzy i intelektu a tymczasem Gazeta Wyborcza słowami Piotra Pacewicza twierdzi, że "rozwój internetu (...) stanowi zagrożenie dla profesjonalnych mediów i profesjonalnego dziennikarstwa" Ja dziękuję za takich "profesjonalnych dziennikarzy", którzy nie potrafią odróżnić nazwy administracyjnej od nazwy regionu. Zapewne z niewiedzy nie potrafią zrozumieć, że województwo śląskie to nie to samo, co Śląsk, który oznacza region, którego tylko część znalazła się w województwie śląskim. Nazwa tworu administracyjnego jest wybitnie nieszczęśliwa, bo w jego granice włączono część Małopolski, Zagłębie Dąbrowskie, Ziemię Częstochowską i Żywiecczyznę - regiony o własnej silnej tożsamości lokalnej. Z dziennikarską ignorancją walczy zaprzyjaźniony serwis internetowy Śląskie - Więcej niż jeden region!
Grupa młodych ludzi z Żagania założyła grupę na Facebooku "Żagań - Dolny Śląsk, jestem stąd". Dziś w wielu miejscach miasta można znaleźć naklejki - wlepki z hasłem akcji i jej logiem.


Młodzi zamówili też t-shirty z dolnośląskim orłem i hasłem "Śląski Żagań".

Sprawą zainteresowała się wydawana w Żaganiu Gazeta Lokalna, która niestety bardziej skupiła się na wątku likwidacji lubuskiego, co z jednej strony należy pochwalić, ale z drugiej strony młodym ludziom nie chodzi o żadne akcje polityczne ale propagowanie prawdziwej historii ich małej ojczyzny.
Co ciekawe akcja dalej się rozwija i już pojawiły się naklejki "Zielona Góra - Dolny Śląsk, jestem stąd"
I jak tu źle mówić o "współczesnej młodzieży", która z definicji ma być gorsza niż, ta wyrośnięta młodzież, która awansowała do grupy dorosłych? Brawo dla młodych, którzy angażują swoje kieszonkowe w szczytną akcję odkłamywania tożsamości lokalnej. A wszystko to w dużym stopniu dzięki internetowi, którego tak boją się "profesjonalni dziennikarze", gotowi napisać wszystko za co im zapłacą lub napisać cokolwiek, by im zapłacono.

11 komentarzy:

Biszczu pisze...

Gdzie można zdobyć takie naklejki z Zieloną Górą ? Będę wdzięczny za namiary

Anonimowy pisze...

O, super sprawa. Zawsze powtarzam znajomym z ZG, że wciąż mieszkam w swoim regionie, na Śląsku, mimo, że w ZG jestem ludnością napływową. Niestety świadomość tożsamości regionalnej jest niska.

croolick pisze...

Najprościej o naklejki zapytać na facebookowej grupie Zielona Góra - Dolny Śląsk, jestem stąd.

https://www.facebook.com/pages/Zielona-G%C3%B3ra-Dolny-%C5%9Al%C4%85sk-jestem-st%C4%85d/246032292151216

Zielona Góra- Dolny Śląsk, jestem stąd pisze...

Jako organizator akcji "Zielona Góra - Dolny Śląsk jestem stąd" zapraszam na naszą stronę na facebooku. Tam znajdą państwo wszelkie informacje. Jeśli chodzi o naklejki to brak nam funduszy i trochę to potrwa, natomiast plakaty a4 i ulotki dostepne są od ręki

Biszczu pisze...

a jak ktoś nie jest zarejestrowany na facebook'u i nie chce się tam rejestrować ?

croolick pisze...

To stwórz fikcyjny profil - przyda się.

Zielona Góra - DŚ, jestem stąd pisze...

Wtedy zapraszamy na 11dhbukowina.cba.pl - stronę 11 Drużyny Harcerskiej Bukowina. Co jakiś czas pojawiać się będą informacje co do akcji.

Biszczu pisze...

a ja bym prosił o tą grafikę w dużej rozdzielczości
http://2.bp.blogspot.com/_ygOIa78qVGs/RvguV1LEgcI/AAAAAAAAEaQ/e4N9RMQ8_lM/s1600/Schowek02.jpg

chętnie zamówię sobie z nią koszulkę =-)

Anonimowy pisze...

super sprawa, btw: dobry temat na pracę magisterską - myślałem o tym już w zeszłym roku...

PS: a co z Żarami jako częścią Dolnych Łużyc - które też jako region - zalicza się albo do Saksonii albo do Dolnego Ślaska. Na pewno nie do lubuskiego!

Grzesiek z Żar

croolick pisze...

Póki co Żary należą do lubuskiego tworu administracyjnego, ale na pewno nie leżą i nigdy nie będą leżeć na jakiejś "Ziemi Lubuskiej". W Żarach akurat przynależność do Łużyc jest powszechnie wśród mieszkańców znana i często akcentowana - od dawien dawna (ot choćby piwo "Łużyckie" w czasach PRL). Temat na magisterkę jak najbardziej - warto zbadać poziom wiedzy i identyfikacji regionalnej.

p.s.

W zeszłym roku Towarzystwo Upiększania Miasta wdało wielojęzycznych serię naklejek "Mój dom - Łużyce" i choć znacznie lepszej jakości niż te żagańskie/zielonogórskie, ale niestety nie upowszechniły się tak jak te przygotowane przez młodzież, więc jeszcze raz brawa dla młodych!

Biszczu pisze...

a co z moją prośbą ?
na wszelki wypadek podaję maila:
biszczu@wp.pl