sobota, 12 listopada 2011

Hołd grünberski.

OPZL czyli Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, wbrew nazwie nie jest to organizacja z Niemiec, gdzie leży Lubusz, który niegdyś był stolicą okolicznych ziem, poczęła Aglomerację Zielonogórską.
To zaiste cudowne poczęcie, naprawdę! To prawdziwy cud. Salomon zadziwiony szuka w niebie ściany by walić w nią głową z całych sił, bo jemu się nigdy nie udało nalać z pustego.
Natomiast OPZL stwierdziła, że stworzy aglomerację tam, gdzie nie ma warunków, by ona w ogóle powstała. Kto nie wie o co chodzi, niech poczyta T. Markowski, T. Marszał, Metropolie, obszary metropolitalne, metropolizacja: problemy i pojęcia podstawowe, Warszawa 2006.
Gdzie OPZL widzi na terenie swojej Aglomeracji Zielonogórskiej spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania aglomeracje są zwykle tworzone przez jednostki osadnicze odrębnych jednostek administracyjnych? Albo może według definicji urbanistycznej obszar o intensywnej zabudowie, charakteryzujący się również dużym zagęszczeniem ludności przebywającej na danym terenie okresowo (np. w ciągu dnia) lub stale. Aglomeracje charakteryzują się dużym przepływem osób i towarów oraz znaczną wymianą usług?
Ja tego nie widzę na obszarze Aglomeracji Zielonogórskiej, która obejmuje niemal cały teren dawnego "małego" województwa zielonogórskiego. Widać za maluczki jestem by zrozumieć proroctwo OPZL.
No ale stało się - w sobotę 5 listopada samorządowcy, jak to mówią Gorzowiacy, z "Południa" podpisali karnie akt strzelisty: "Niech się stanie aglomeracja!"
Bardzo ładnie to wyglądało, mnie zwłaszcza podobało się przyklękanie na jedno kolano podczas podpisywania deklaracji powstania Aglomeracji Zielonogórskiej. Prawdziwy hołd pruski, o przepraszam - grünberski.

Aby uczcić tę wiekopomną chwilę, może warto stworzyć jakieś skromne dzieło malarskie, które Jan Papina wyrzeźbi w pocie czoła w lubuskim drzewie? Oto moja propozycja:

Akt założycielski Aglomeracji Zielonogórskiej winien stanąć w muzeum obok 21 postulatów z hali BHP a może obok tablic z 10 przykazaniami w salonie Indiany Jones'a?
Sny o lubuskiej potędze popsuła informacja, że lubuskie nie dostanie nawet złamanego grosza z tzw. Funduszu Zapasowego NFZ. Centrala NFZ miała do rozdysponowanie 600 mln zł. Większość, bo 500 mln zł, zgarnęło woj. mazowieckie, śląskie dostało 15 mln zł, a pomorskie 41 mln zł. Marszałek Polak zapowiada jak Rejtan protestować, jak to zwykle bywa mają też interweniować lubuscy posłowie. A może od razu warto walnąć protest na Berdyczów?
Na forum GW robin.in.hood rozgoryczony pisze: To nagroda za poparcie PO w wyborach. Za najlepszy wynnik tej partii w Polsce. Teraz Warszawka pokazała gdzie ma lubuskie. Odpowiedziałem mu krótko: Znaj proporcje Mocium Panie! Co z tego, że w lubuskim PO zbałamuciła największą liczbę tych, co poszli do wyborów, skoro to najmniejsze województwo w Polsce? Tu mogliby wszyscy głosować na PO a i tak byłoby to mniej niż głosów na PO w Mazowieckiem. W PO umieją liczyć głosy - najwięcej mogą znaleźć w największych województwach a nie w wypierdkowach, typu lubuskie.
No i teraz może dyrektorzy szpitali z lubuskiego mogą pożegnać się z kasą na załatanie dziury za nadwykonania. Ciekawe co może powiedzieć swojej protektorce Bożennie Bukiewicz, partyjny kolega Sławomir Gaik - dyrektor 105 Szpitala Wojskowego w Żarach? Ona przed wyborami przedstawiała się jako omnipotentna parlamentarzystka, która załatwiła województwu tysiące spraw. Np. na przedwyborczej konferencji prasowej w Żarach sugerowała, że załatwiła ponad 40 mln. zł na kanalizację i stację monitoringu powietrza. Czy teraz też zorganizuje konferencję by wyjaśnić mieszkańcom lubuskiego, dlaczego muszą wiele miesięcy czekać na specjalistę, bo szpitale mają niezapłacone za nadwykonania?

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ma Pan rację, niestety. A ponieważ wcześniejszych postów nie komentowałam to ma Pan rację również w sprawie babimojskiego lotniska.
Jak pomyślę, że rentowne stanie się być może w roku 2040 to nie wiem czy dożyję tej daty. Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Liczę na aktualizację. Podobno mogą szejkowie lądować w Babimoście :D.

Anonimowy pisze...

Politycy zaczynają składać hołdy myszce Miki, a na południu ludzie zaczęli przypominać o swoim prawdziwym położeniu

www.facebook.com/SilesianSagan

Anonimowy pisze...

http://gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,35211,10699929,Loty_z_Babimostu_za_miliony__Poleci_z_nami_pilot_.html

Anonimowy pisze...

Dlaczego nie napiszesz o hołdzie landsberskim? Badź obiektywny.

croolick pisze...

Mógłbyś, zapewne wierny kibicu ZKŻ Falubuaz, co masz na myśli? Mam się przedrzeźniać jak wy na stadionie z gorzowiakami?