czwartek, 25 czerwca 2009

Będą budować nową świecką tradycję.

Przedwczoraj Marszałek Marcin Jabłoński (były wiceburmistrz i starosta słubicki) oraz reszta Zarządu Województwa Lubuskiego zatwierdzili projekt rozszerzenia Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wśród najpotrzebniejszych inwestycji wojewódzkich znalazła się budowa "Lubuskiego Centrum Tożsamości Regionalnej [pro’vincia]" w Słubicach. O projekcie wypowiada się w GL Katarzyna Mintus - Trojan - wiceburmistrz Słubic:
- Chcemy, by w naszej gminie powstało Lubuskie Centrum Tożsamości Regionalnej ,,pro'vincia''. Pomysł ten powstał wiele lat temu. Nasz region nie ma tożsamości, identyfikacji z historią. Centrum będzie miejscem dyskusji na te tematy ale też tu będą występować zespoły artystyczne, literaci, twórcy. W sierpniu rozpoczęcie budowy, zakończenie I kwartał 2010 roku.
Zgadzam się z panią burmistrz, że "nasz region nie ma tożsamości", co prawda Słubice leżą na historycznej Ziemi Lubuskiej (a ta nie istnieje co najmniej od końca średniowiecza, będzie bagatela 500 lat) to co zrobili propagandziści lubuscy po II wojnie światowej to kpina z historii. Nie zgodzę się, że region nie ma identyfikacji z historią, bo tylko ignoranci jej nie posiadają a chyba nie uważa wszystkich mieszkańców lubuskiego za nieuków? Niech sobie budują słubiccy urzędnicy nowe centrum kultury, ale niech nową tożsamość tworzą dla samych siebie! Mi wydawało się, że czasy tworzenia nowej świeckiej tradycji odeszły wstecz wraz z Peerelem, ale jak widać nie w lubuskim, tu nowa tożsamość ma zostać stworzona za unijne pieniądze...

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wicie co robi to Centrum ? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest centrum na skalę naszych możliwości. Wiecie co my robimy tym Centrum ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo ! I nikt nie ma prawa się przyczepić. To jest Centrum społeczne, w oparciu o sześć instytucji (..).

croolick pisze...

???

Anonimowy pisze...

Oczywiste skojarzenie z pewnym fragmentem z filmu "Miś" :)

croolick pisze...

aaaaa, racja! ROTFL :-)))