niedziela, 17 lutego 2008

Fałszowanie historii przez GL.

Gazeta Lubuska była dawniej organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Zielonej Górze. Do partii komunistycznej należała większość dziennikarzy, a w przypadku redaktorów funkcyjnych było to niemalże obligatoryjne. Redaktor naczelny z reguły wchodził w skład wąskiego kierownictwa partii, tzw. egzekutywy KW PZPR. Jak wiadomo mit lubuski powstał w kręgach władz komunistycznych a do dziś dawny duch tej propagandy krąży po korytarzach gmachu przy al. Niepodległości. Oto gazeta ogłosiła akcję wyboru "10 cudów Ziemi Lubuskiej" w pogardzie mając fakt, że termin "Ziemia Lubuska" dotyczy znacznie mniejszego obszaru niż województwo lubuskie. Redaktorzy znowu radośnie tworzą "nową świecką tradycję" jak za czasów PRL za nic mając fakt, że woj. lubuskie tworzą skrawki takich historycznych krain jak Dolny Śląsk, Łużyce, Zachodnia Wielkopolska czy część Ziemi Lubuskiej, która stanowi zdecydowanie najmniejszy obszarem fragment.
Proponuje wysyłać do redaktorów GL e-maile
redaktor naczelna: iZielinska@gazetalubuska.pl
Michał Iwanowski: mIwanowski@gazetalubuska.pl
o treści:
W związku z akcją wyboru "10 cudów Ziemi Lubuskiej" pragnę zwrócić uwagę Redakcji, że nazwa województwa – województwo lubuskie, nie jest synonimem Ziemi Lubuskiej, która jest jedynie jego północno-zachodnią częścią, co stanowi zaledwie 18% powierzchni a zamieszkuje ją 12% ludności. Województwo lubuskie składa się z fragmentów takich historycznych krain jak Dolny Śląsk, Łużyce i zachodnia Wielkopolska.
Z poważaniem

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

wysyłam!

pozdrawiam dolnośląsko, tk :)

Anonimowy pisze...

To jakieś Radio Erewań, nie gazeta!skandal!

też wysyłam

Anonimowy pisze...

pisząc na bo@gazetalubuska.pl piszecie do biura ogloszeń! nalezy wysylać na redakcja@gazetalubuska.pl

Anonimowy pisze...

I oto tzw. "Ziemia Lubuska" stała się w plebiscycie "Województwem Lubuskim". Wygraliście małą bitwę, przed wami wojna do wygrania :)

Pozdrowienia spod Wrocka, chłopaki :)

Dolnoślązak

Anonimowy pisze...

Co z tego ze lubuskie jest zlepkiem terenów, jest wiele przykładów takich zlepek- co ma Radom do Kurpiów-łączy je województwo Mazowieckie a Czestochowa do Śląska??? Tu nie chodzi o tereny tylko o ludzi. A ludzie którzy mieszkają w województwie Lubuskim to ludność z napływowa, która powoli kształtuje swoją tożsamość regionalną. Idea województwa Lubuskiego jest niezbędna w tym. Jestem Lubuszaninem, i nawet wojna zielonogórsko-gorzowska nadaje temu województwu kolorytu(dwa miasta które się nie lubią ale nie mogą bez siebie egzystować). Jeżeli masz zamiar głosić poglądy o bezzasadności istnienia tego województwa to podawaj chociaż sensowne argumenty. Z wyrazami szacunku

croolick pisze...

No dobra, ale we wspomnianych przez Ciebie przypadkach nie fałszuje sie historii i nie mówi sie np. ze Radom to Ziemia Sieradzko - Łęczycka a Częstochowa to Beskid żywiecki. A mi zielonogórskie media mówią, że jestem "lubuszaninem" choć tak naprawdę nawet tej Ziemi Lubuskiej nie znam. Nie mówiąc już, że to tylko skrawek woj. lubuskiego. Co z tego, że ludność w woj. lubuskim jest napływowa? Ja np. nie czuje się żadną "ludnością napływową", moi rodzice już tu się urodzili. Ale w związku z tym, że moi dziadkowie urodzili się gdzie indziej (choć w tej ziemi złożyli swe kości) to ja mam z pogardzać wspaniałą dolnośląską, wielkopolską czy marchijską przeszłością tych ziem? To, że lubuskie jest zlepkiem różnych krain niesie różne implikacje w wielu dziedzinach - tak naprawdę te ziemie wciąż w dużym stopniu pozostają zintegrowane, ze swoimi historycznymi krainami. Powiedz mi co to znaczy, że czujesz się "Lubuszaninem"? Czy różnisz się od Dolnoślązaków czy mieszkańców Pomorza Zachodniego? Czujesz się "Lubuszaninem", bo garstka polityków chciała i chce mieć swój własny regionik, choćby najlichszy, ale swój?