piątek, 17 sierpnia 2007

Mądre słowa.

Krzysztof R. Mazurski:

(...) burzliwe i zagmatwane dzieje doprowadziły do wyodrębnienia się Dolnego i Górnego Śląska. Sytuację tę w jakimś stopniu usankcjonował podział administracyjny, przeprowadzony po wyzwoleniu naszej południowo-zachodniej krainy w 1945 r., gdyż zorganizowane wówczas woj. wrocławskie objęło niemal dokładnie cały Dolny Śląsk. Wprowadzona jednak w 1950 r. reforma wydzieliła zeń województwa opolskie i zielonogórskie. To ostatnie zaczęto w dążeniu do uzyskania własnego miana, wyrazu, podkreślenia wreszcie niezależności (?) od Wrocławia nazywać Ziemią Lubuską - w niezgodzie oczywiście z faktami historycznymi. I tak w świadomości współczesnego społeczeństwa polskiego, za sprawą głównie środków masowego przekazu, pojęcie Dolnego Śląska skurczyło się do granic woj. wrocławskiego sprzed 1975 r., co było o tyle dodatkowo niesłuszne, iż obszary między Nysą Łużycką a Kwisą to Łużyce Wschodnie. Sam zaś herb Zielonej Góry zawiera w sobie orła piastowskiego w wersji dolnośląskiej. Przyznać trzeba, że cechy nieprzyrodnicze - kulturowe, wyodrębniające poszczególne obszary, są bardzo zmienne i dość nietrwałe. Aliści cechy gospodarcze - powiązania surowcowe, komunikacyjne, organizacyjne, a także historyczne - zwłaszcza zabytki, sieć osadnicza, wykształciły się na tyle mocno, iż mimo różnych zmian administracyjnych więzi Dolnego Śląska są nadal mocne, widoczne i funkcjonują do dziś. Dla interesujących się sprawami regionalnymi nie ulega więc wątpliwości, że Dolny Śląsk tworzy ciągle zwarty region o własnym obliczu i specyfice, że to po prostu stale żywe pojęcie (...)

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Popieram, ale mapka "skąd się wzięła ziemia lubuska" nie do końca prawidłowa bo Gorzów jest tak wielkopolski jak Żary mazowieckie...

croolick pisze...

No wiem, ale jakby nie bylo lezy blisko Santoka a on chyba z Wielkopolska byl zwiazany? Gorzow od poczatku byl nowomarchijski/brandenburski czyli braniborski ;-)

Anonimowy pisze...

ale o ile pamiętam Gorzów (Landsberg) wybudowano jako przeciwwage dla polskiego Santoka, a więc musiałbyc w Marchii a nie Wielkopolsce. Tereny na których dzisiaj jest Gorzów to musiała byc Ziemia Lubuska (ta prawdziwa)...

croolick pisze...

No tak, ale Ziemia Lubuska to obszar, ktory obejmowalo biskupstwo w Lubuszu/Fürstenwalde a Landsberga to chyba jednak nie obejmowalo.

Anonimowy pisze...

A może by tak zrobić podział polski bo już raz była rozebrana albo sprzedać jak to robili nasi przodkowie a teraz w dobie kryzysu gotówka się przyda dla panów urzędników co niewiedzom czym się zając zamiast kraj stawiać na nogi to podcinają.Gratulacje dla tych wszystkich ze zajęli się właśnie tym problemem .Polska mlekiem i miodem płynąca szuka dziury w całym.

croolick pisze...

Ciekawe skąd się bierze pisownia "polska" z małej litery, pewnie nie z patriotyzmu...

Anonimowy pisze...

Dzień dobry. Piszę przewodnik o Gorzowie Wlkp. (bo tu mieszkam) i chciałabym wykorzystać cytat, który Pan zapodał, niestety, nie znam tytułu publikacji p. Mazurskiego. Informację proszę przesłać na aleandrasan@gmail.com - będę wdzięczna. W zamian oferuję umieszczenie linka na moim blogu :)